Дбаємо про своє разом: 10 переваг об’єднаних територіальних громад
Новини

Ми зацікавлені в тому, аби Херсонщина розвивалась, тому шукаємо активних представників громад, які так само готові працювати на благо власної громади і поліпшувати життя в ній. Зміни починаються «знизу». Жодна державна реформа не буде дієвою, якщо не почати з себе: зі свого будинку, свого двору, свого села, селища чи міста. «Самопоміч» активно впроваджує цей заклик в життя – саме тому створення ОТГ для нас є особливо важливим.

Створення об’єднаних територіальних громад – це основний напрям децентралізації, яка впевнено крокує Україною. Серед критиків ОТГ лунає не так багато, проте гучно, інформації щодо недоцільності об’єднання. Як правило, така інформація більше міфічна, аніж реальна. На противагу, представляємо Вам щонайменше 10 вагомих переваг об’єднання в територіальні громади:

  1. На відміну від сільської або селищної ради, ОТГ мають реальні повноваження та доволі значні фінансові ресурси. Таким чином, люди в ОТГ самостійно обирають собі владу, яка не лише «видає довідки» (саме так наразі відбувається у сільрадах), а дійсно ефективно працює на покращення життя в громаді.
  2. Альтернативи ОТГ доволі сумні. Якщо не об’єднатись у громаду, тоді доведеться змиритись із тим, що реальна влада буде належати державним органам: райрадам та райдержадміністраціям. За 26 років незалежності більшість із них показали свою неефективність. Рідкісні виключення скоріше підтверджують правило: не варто розраховувати, що держава наводитиме лад у Ваші громаді – це можна зробити лише власними зусиллями.
  3. Після створення ОТГ відповідна рада бере на себе управління освітою, що передбачає отримання державної субвенції. Отже, громада отримує можливість створити хороші школи, якісно навчати в них дітей, які з часом можуть залишитися в цій громаді, а не шукати кращої долі деінде.
  4. Після створення ОТГ відповідна рада бере на себе також управління і медициною. Знову ж таки, із державним забезпеченням. Отже, у громади є можливість самостійно вирішувати, чи створювати медичні заклади і як саме їх створювати; яких фахівців і в якій кількості залучати. Тобто ОТГ подбає, в першу чергу, про літніх людей та людей із обмеженими можливостями. Звісно, медицина не одразу стане ідеальною – потрібен час, але ж наразі медицини на селі здебільшого просто немає.
  5. Бюджет ОТГ стає в рази більшим, аніж сукупні бюджети рад, які входять до об’єднання. Такі статистичні дані підтверджені практикою створення ОТГ. Даний показник дуже важливий, адже наявність коштів – це можливість здійснювати реальні перетворення. Немає коштів – немає змін на краще.
  6. Наразі землями за межами населених пунктів у повному обсязі розпоряджаються райдержадміністрації та держгеокадастр. За умови створення ОТГ громада матиме набагато більше шансів перебрати дані повноваження до свого відання. Саме на ухваленні відповідного закону активно наполягає «Самопоміч».
  7. ОТГ – це можливість самостійно вирішувати, які дороги ремонтувати, які вулиці освітлювати, де саме наводити лад, усувати комунальні та інфраструктурні недоліки і халепи. Не чекати на рішення райради, не нарікати, а зробити самостійно. Візьми і зроби – принцип, за яким, власне, живуть ОТГ.
  8. Нинішні територіальні одиниці, наприклад, райони – неефективні. Створення ОТГ на базі цілого району також не буде ефективним. Об’єднана громада не повинна бути дрібною: у такому випадку вона не матиме достатнього обсягу ресурсів для ефективної роботи. Об’єднання двох-трьох сіл ефекту не дасть. Але і надто великою ОТГ так само не має бути: у такому випадку центр ОТГ буде надто віддаленим і відірваним від менших сіл.
  9. Кадри вирішують усе! За умови створення ОТГ, у громади з’явиться можливість самостійно відшукати фахівців, які будуть працювати в раді. Сьогодні проводиться чимало відповідних навчань і стажувань, надаються гранти – усе це варто використовувати у повному обсязі!
  10. Найбільший позитив ОТГ – це наближеність влади до людей. Громада зблизька побачить роботу обраної ради, зможе її контролювати, адже для цього передбачені загальні збори, громадські слухання тощо. Зараз Ви можете вплинути на роботу РДА? За фактом – ні. Саме тому ОТГ – це дійсно великий крок уперед для реалізації ефективної системи самоврядування в Україні.

Не залишайтесь байдужими до своєї громади, своєї землі та своєї громади! Ми маємо чудову нагоду власноруч управляти фінансами та землею своєї громади – нею необхідно скористатись! Дбаємо про своє разом!